Kocaeli Yorgan Yıkama (Yorgan Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Kocaeli Yorgan Yıkama (Yorgan Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Yorgan Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler günümüzde yorganlar; yün, pamuk ve elyaf diye bilinen Petrokimya ürünü materyallerde hazırlanmaktadır. Eski çağlardan itibaren kullanılan en yaygın yorgan maddesi ise koyun, keçi gibi memeli hayvanlardan elde edilen yündür. Yünler, pamuk ve elyafa nazaran kışın sizi daha sıcak tutar ve soğuğun içeri sızmasını engeller. Bir petrokimya ürünü olan elyaf ise yıkanmasındaki kolaylık ve kırışmaması sebebiyle tercih edilen bir yorgan malzemesidir. Elyafın kolay kullanımı kulağa hoş gelse de ısıtma olarak pamuklu ve yünlü bir yorgana nazaran sizi memnun etmeyecektir.

Yorgan yıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Yünlü yorganların yıkamasında soğuk su kullanılması gerekir. Aksi halde yün topaklanacaktır.
  • Elyaf yorganlar çamaşır makinelerinin hassas ve özel programlarında yıkanabilirler. Ancak kurutması düzgün yapılmalıdır.
  • Yün kendi ağırlığının %40’ı kadar nem tutma özelliğine sahiptir. Bu sayeden gece terlediğimizde ter yüne sızar vücut sıcaklığımızın dengesi sağlanır. Yün yorganların altı ayda bir yıkanması ve yazın rutubetten uzak yerlerde muhafaza edilmesi gerekir.
  • Yün yüksek alkaliye karşı hassastır ve kırılma özelliği gösterir. Yün yıkanırken kullanılan deterjanın kalitesine ve özelliklerine dikkat edilmelidir.
  • Yorganlar asılarak değil de serilerek kurutulmalıdır. Böylece su bir yönde toplanmayacaktır.
  • Yorgan yıkarken dikkat edilmesi gerekenler; deterjan kalitesi, kurutma ve yorganın 6 ayda bir bakımı ve saklanması şeklinde özetlenebilir.

Yorgan Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullandığımız yorganların yazın bizi serin, kışın ise sıcak tutmasını isteriz. Bu isteği büyük ölçüde karşılan yorganlar ise yün destekli olanlardır. Ancak yün yorganların yıkanmasındaki zorluk, kurutmasından sonra beliren büzüşmeler talebin elyaf adıyla bilinen petrokimya ürününe kaymasına neden olmuştur. Eskiden yorgan yıkarken dikkat edilmesi gerekenler büyüklerimiz tarafından biliniyordu ve alışık olduğumuz leğende yıkama ve iplere serilme yöntemleri revaçtaydı. Üstelik eski tip yıkama şekli yeterince sağlıklı da değildir.  Günümüzde ise bunları yapmak zahmetli bir iş haline gelmiştir. Yorgan üreticileri ilk tercihin yün, sonra ise pamuktan yana olması için kullanıcılara tavsiye vermektedir. Yünlü bir yorgan sağlık açısından iyi olsa da yıkanması ve kurutulması insanları geri adıma itmektedir. Yorgan yıkarken dikkat edilmesi gerekenler bilinebilmesine rağmen insanlar yine de yün tercihi yapmayabilmektedir. Vitrin Temizlik olarak biz, yorganlarınız çeşidine bakmadan her türlüsünü yıkama ve kurutma imkânı sunuyoruz.

İşimizde iyiyiz ve deneyimli ekip arkadaşlarımızın uzman görüşleri doğrultusunda yorgan yıkarken dikkat edilmesi gerekenler bilinmekte ve başarı ile uygulanabilmektedir.