Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Halıfleks Temizliği

Halıfleks Temizliği

En genel bakış açısıyla döşemenin tümünü kaplaması ile hafızalarda yer edinen halıfleks, yaşam ortamlarımızın estetiğine sağladığı katkı, doğru şartlarda uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ve oldukça geniş zeminleri makul ekonomiklikle kaplayabilmesi dolayısıyla oldukça tercih edilen bir halı çeşididir. Tabii ki, günün hemen her saatinde kullanılan halıflekslerin oldukça titiz ve doğru teknikle temizlenmesi gerekliliği kaçınılmaz olarak tüm halıfleks kullananların karşısına çıkar. Halıfleks temizliği ile ilgili değineceğimiz detaylara geçmeden önce, bu sürecin sanıldığı kadar basit olmadığı ve birçok etkenle bağlantılı olarak en az halı yıkama kadar karmaşık bir süreç olabileceğini ifade etmek gerekir.

Halıfleksler, diğer halılara nazaran çok daha zor temizlenen bir türdür. Temizliğine çok daha büyük bir özen gösterilmek zorundadır. Halıfleks temizliği kendi imkanlarınızla yapılabilecek bir temizlik türü değildir. Mutlaka profesyonel bir ekipten yardım alınmalı, gereken teknik makine malzemelerle doğru temizlik yapılmaya çalışılmalıdır ve bu temizlik, belli periyodlarda tekrarlanmalıdır. Bu şekilde hem o ortamda bulunan insanların sağlığını korur, hem de halının yıpranmasını engelleyerek, ömrünü uzatırsınız.

Halıfleks Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son yıllarda ofis, cami ve otel gibi mekanlarda kullanım alanının yaygınlaşmasına bağlı olarak günümüzde birçok farklı tür ve yapıda üretilen halıflekslerde dokuma türü, hav yükseliği, hav sıklığı, kullanılan iplik malzemesi, alt yapışkan tabaka, alt iç astar, zemine döşenme şekli gibi özellikler, temizlik sürecini de şekillendirmesi bakımından hayli önemlidir.

Görüldüğü üzere birçok farklı türde halıfleks kullanımı mümkündür, fakat halıfleks temizliğinde tüm bunların ortak bir noktası vardır ve bu nokta “%100 hijyenik” temizliğin anahtarı olarak nitelendirilebilir:

Bu durum halı yıkamada da aynı doğrultuda olmakla birlikte halıflekste çok daha kritik bir etkiye sahiptir. Otel, cami ve ofis için farklı desen ve yapıda üretilen halıflekslerin temizliğinde de bir önceki satırlarda değindiğimiz etkenleri dikkate almalıyız, fakat her bir halıfleksi kendi özelinde değerlendirdikten sonra uygun bir teknik ve solüsyon tercih etmemiz gerekmektedir.

İthal halıflekslerde nanoteknoloji uygulamalarından yararlanılarak geliştirilen kimyasalların etkisi neticesinde kir ve leke tutmama eşikleri oldukça yüksektir. Ülkemizde ise gerek temizlik esnasındaki yanlış uygulamalar gerekse de üretim aşamasında son teknolojiden yararlanılmaması dolayısıyla halıflekslerimiz kısa sayılabilecek bir süre içerisinde kir ve leke tutmama özelliklerini kaybetmeye başlar.

Halıfleks Temizliğinde Süreç

Temizliğin ilk adımını atabilmek için halıfleksin türünü bilmemiz gerekmektedir. Türe bağlı olarak tercih edeceğimiz temizlik tekniklerinin tümünde ortak noktanın “mümkün olan en az miktarlarda su kullanımı” olduğunun altını tekrar çizmeliyiz.

Halıfleks temizliği için kullanılacak ekipman çok önemlidir. İlk olarak, halının derinine kadar tüm biriken kir ve maddelerin tamamen güçlü bir vakumlamayla halıdan uzaklaştırılması gerekir. Aksi halde yıkama sırasında, zemin kısma gömülüp, yapışabilirler ve oradan çıkarılmaları daha zor hale gelir. Zemine kadar, tüm maddelerden, kirden kurtarılan halı insan sağlığına zararsız, alerjenik olmayan halı yıkama ürünleriyle iyice yıkanmalıdır. Halının en dibine kadar, şampuanlama yapılmalı ve tüm kirin kabararak ortaya çıkarılması sağlanmalıdır. Köpüren halı iyice fırçalanır ve tüm lekelerin giderilmesi sağlanır.

Sonrasında yüksek devirde çalışan vakumlama makineleriyle tüm köpük ve su çekilir. Halı tamamen durulanan kadar suyla yıkama ve vakumlama işlemlerine devam edilir. Halının tam olarak durulandığından emin olduktan sonra, sıcak hava üfleyen makineler yardımıyla, halıfleksinizin kurutulma işlemlerine başlanır. Halınız tamamen kuruyana kadar işleme devam edilir. Aksi halde, ıslak kalan zemin hem halının çürümesine ve yıpranmasına, hem kötü koku oluşumuna neden olur, hem de ıslak kalan zemin bakteri ve mikropların oluşumunu ve yayılmasını tetikler. Bakteri ve mikropların en çok sevdiği ve en kolay yayıldığı alanlar, nemli alanlardır. Bu nedenle özellikle halının kurutulması ve havalandırılmasına büyük önem göstermekteyiz.

Firmamızın yürüttüğü Halıfleks temizliği işlemleri tamamen profesyonel olarak yapılmakta, yaşadığınız ve çalıştığınız ortamlarda, hastalıklara karşı koruyucu bir önlem alınmış olmaktadır. Düzgün ve iyi malzemelerle yapılmamış bir halı temizliğinde, üzerinden geçen insan sayısının çokluğuna göre de değişerek, çok kısa sürede tekrar kirlenme baş gösterir. Bu nedenle hem halınızın yapısını koruyarak, parlaklığından ödün vermeden, hem de yeniden bakteri oluşumunu geciktirici önlemler alarak hizmet vermekteyiz. İnsan sağlığını oldukça etkileyen halı temizlik işlemleri, yılardır bu piyasada faaliyet gösteren firmamıza yaptırarak, güvenle ve rahatlıkla ortamlarınızı koruyabilirsiniz. Yıl içinde belli periyodlarda, halı temizliği yaptırmanız gerekliliğini atlamayınız.

Halıfleks Temizliğinde Yapılan Hatalar Neler?

Halıfleks temizliğinde yanlış teknik ve temizlik ürünü tercih etmenize bağlı olarak karşılaşabileceğiniz problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yoğun ve agresif kimyasallar kullanıldığı takdirde halıfleksiniz kir ve leke tutmama özelliğini zamanla kaybetmeye başlar.
  • Gereksiz ovalama sonucunda halıflekslerinizin iplikleri tüylenebilir veya deforme olabilir.
  • Sert ovalama ve aşırı su kullanımıyla yaylanma, gevşeme veya çekme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Aşırı su kullanımı sonucunda halıfleksin uzun süre ıslak kalması, alt veya iç astarın yapışmasını bozabilir ve temizlik sonrasında koku, küf ve mantar oluşumuna zemin hazırlayabilir.
  • Piyasada halı veya halıfleks temizleyici olarak pazarlanan sert kimyasallar, halıfleksin tüylerini sertleştirerek renginin solmasına ve estetik görünümünden uzaklaşmasına neden olabilir.
  • Halıfleks iyi temizlenmediği takdirde, temizlik sonrası dipteki kir ve lekelerin tekrar ortaya çıkmasıyla kusma denilen bir durumla karşılaşmanız mümkündür.

Bakıldığında, halıfleks temizliğinde yanlış uygulamaların yalnızca halıfleksin kullanışlılığı ve estetiğini etkilemediğini, aynı zamanda yaşam ortamlarımızın sağlığını da tehdit ettiğini net bir şekilde ifade edebiliriz. Bu hassas sürecin tam anlamıyla %100 hijyen hedeflerine uygun olarak tamamlanabilmesi için profesyonel bir destek almanın gerektiğini vurgulamak önemlidir.

Tüm hijyen kurallarına dikkat eden bir firma olarak, halıfleks temizliğinde bizden destek alabilirsiniz.

Buraya tıklayarak iletişim numaramızdan bize ulaşın!

Merhaba!

Bir sorunuz mu var?

Lütfen bu düğmeyi kullanın

Bizimle iletişime geçin!