Depo Temizliği

Depo Temizliği

Depo temizliği, mikroorganizmaların hızla çoğaldığı depolar için ihmal edilmemesi gereken bir aşamadır. İyi bir depo temizliği en hassas konulardandır. Su, hayatımızın devamı için yaşam kaynağı, temizlik için vaz geçilmez bir doğal arıtıcıdır. Yokluğunda hemen her yerin mikrop yuvasına dönüştüğü ve vücut için sürekli alınması gereken su, şebeke kesintilerinden etkilenmemek için depolarda muhafaza edilir. Ancak durağan su içinde hızla çoğalan mikroplar sebebiyle su, yaşam kaynağı olmaktan çıkıp hastalık kaynağına dönüşebilir. Bu tür dönüşümlerin önüne geçmek için kullanılan depoların temizliğine ve sağlığa uygun olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu işlem tecrübesiz ve bilgisiz kişilerle alenen yapılabilecek bir iş değildir. Suyun ve mekanizmanın kimyasını ve nelerle etkileşime girdiğini iyi bilmek gerekir.

Depo temizliği nasıl yapılır?

Depo havalandırılır.

Temizlik için gerekli aydınlatma sağlanır.

Depodaki su boşaltılır.

Depo içi temizliği gerçekleştirilir.

Deponun durumuna göre uygun çözeltilerle işlem yapılır.

Deponun tüm katmanları dezenfekte edilir.

İşlemler bittikten sonra depo bol su ile durulanır ve temizliğinden emin olunur.

Depo temizliği yapılmazsa su içerisindeki mikroplar ciddi hastalıklara sebep olabilir. Hatta bu suların kullanıldığı elektrikli ve su gerektiren eşyaların(ütü, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vs.) bozulmasına sebep olabilirler. Sonu ölümle dahi sonuçlanacak kadar ciddi bir meseledir su temizliği.

Plastikten yapılan depolarda uzun süre kalan su yosun oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle plastik depo içinde bulunan suyun güneş ışığından da korunması gerekir. Su depoları sürekli temizlenmese de yılda en az bir kere temizlenmeli, depo içindeki su tamamen boşaltılmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra deponun kapağı sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Temizlikte asitli temizlik ürünlerinden uzak durmak gerekir. Özellikle metalden yapılmış su depoları asitli temizleyicilerle reaksiyon vermekte ve zamanla delinmektedir.

Bu işlemleri gerçekleştirmek profesyonellik gerektirdiğinden sağlığınızı garantilemek ve zararlı sulara maruz kalmamak için işinde uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. Temizlik için gerekli tüm ilaçlama ve temizlik ürünleri şirkete aittir. En hassas konulardan olan depo temizliği işleminin ekibimizdeki elemanlara teslim ettikten sonra deponuzdaki sudan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.